KULTÚRA A VÝLETY

 

O našom meste...

Dunajská Streda ako samostatná obec bola spomínaná už v roku 1256 palatínom Lorandom ako Zerda. Nedávno sa tu našli artefakty z rannej doby kamennej. Dunajská Streda je historickým centrom Žitného Ostrova a z významných pamiatok v meste vyniká rímsko-katolícky kostol zo 14. storočia.
Viac o významných osobnostiach mesta (pdf 82 KB)
 

Žltý kaštieľ pochádza z roku 1720, kde dnes sídli  bohaté Žitnoostrovské múzeum s expozíciami každodenných nástrojov, ale aj umelecky vypracovaných predmetov tunajšieho obyvateľstva z dávnych čias.
Viac o histórii nášho mesta (pdf 378 KB)

 

V galérii Art-MA vystavuje akad. sochár G.Lipcsey. Unikátna Galéria súčasného umenia, ktorá od roku 2006 sídli vo Vermešovej vile postavenej v klasicistickom slohu. Tu vystavujú súčasní výtvarníci z juhu Slovenska. Môžete tu vidieť tvorbu akad. maliara R. Almásiho.

 

V príjemne ladenom interiéri si našli miesta aj ďalšie artefakty dávnych čias pripomínajúce rozvoj regiónu, ako aj diela medzinárodne uznávaných výtvarníkov z Dunajskej Stredy. Výnimočnú výstavu zbierky 320 kusov historických žehličiek uvidíte jedine v Hoteli Therma.

 

Thermalpark s ôsmimi bazénmi a toboganom, športoviská, minigolf, reštaurácie a celoročne otvorená krytá časť s termálnou vodou s liečivými účinkami. Od r.2007 je krytý vodný svet rozšírený o ďalšie bazény s vodnými atrakciami. Nachádza sa 300 metrov od Hotela Therma****.
Otváracie hodiny 9:00 - 20:00

 

Z termálneho prameňa z hĺbky 1600 metrov vyviera prírodná, vysoko mineralizovaná voda. Má 57°C a hodnotu PH 8,0, je hydrogénuhličitanovo-sodná a  slabo alkalická, so zvýšeným obsahom sodíka a fluoridov.
Zloženie - tabuľka chemického rozboru vody (pdf 50 KB).

 
 
 

O regióne Dunajská Streda...

Vyhľadávanou atrakciou okolia sú chránené, historické vodné mlyny v Dunajskom Klátove či v Tomášikove a Malý Dunaj vôbec. Nezabudnuteľný zážitok - kormorány, divé kačky s mláďatami, skákajúce ryby na dosah.
 
Novodobou atrakciou sa stala Gabčíkovská priehrada - návštevníci môžu stáť priamo nad plavebnou komorou nad premávajúcimi loďami. Výletná loď premáva po starom ramene Dunaja v náručí nádhernej prírody.
 
Hoci Thermalpark Bešeňová sa nenachádza v blízkosti Dunajskej Stredy, do 25 km sú ďalšie známe termálne kúpaliská: termal Veľký Meder, Topoľníky, Diakovce či vzdialenejšie Patince. Zaujímavým programom môže byť vyskúšať každý deň inú vodu a iné prostredie. Podľa viacerých štúdií tunajšie vody majú podobný charakter ako kupele rajecke a rakúske therme.
 
 

 

Cyklotúry a prechádzky

Dá sa lepšie vychutnať posedenie v horúcom bazéne ako po príjemnej únave? Po prechádzke prírodou - napríklad podľa pravidiel Nordic Walking alebo po výlete na pohodlnom bicykli?  
Malebné chodníčky v lužných lesoch popri Malom Dunaji, na hrádzi Gabčíkovskej priehrady či pri starom ramene Dunaja. Na recepcii Vám ukážeme fotografie, pomôžeme vybrať trasu, poskytneme mapy a zapožičiame bicykle alebo Nordic palice

 

 

Skoro v každej obci na okolí sa nachádza nejaký kaštieľ, kúria s pekným parkom alebo čárda s domácimi špecialitami. Dobrá husacia pečeň, haláslé, čipóš guľáš z kotlíka, šomloi halušky či domáca štrúdľa, rybárska čárda. K tomu dobré domáce vína.

 

Nezabudnuteľným zážitkom pre deti a ich rodičov bude nočný fakľový pochod po okolí. Kým s vami obídeme neďaleké rybárske jazero, môže každý zažiť atmosféru dávnych čias s horiacou drevenou fakľou v ruke. Obzvlášť vzrušujúce je to po napadnutom snehu.

 
 
 

Výlety po okolí

Obľúbeným výletom je romantický rafting po Malom Dunaji - pol alebo celodenný splav na chrbte ospanlivej rieky v  nedotknutej prírode. Dvestoročné drevené vodné mlyny, šum lužného lesa pre milovníkov prírody. Taktiež sa splavujú staré ramená Dunaja pri Vojke.
 
Kapre, šťuky, sumce. V okolí je tucet výborných jazier pre rybolov aj pre začiatočníkov. Zapožičiavame výbavu, zaistíme odvoz, ale ryby budete chytať sami! A ak si zaželáte, Váš úlovok Vám pripravíme na večeru.
 
V neďalekej obci Báč, 17 km od Hotela Therma**** sa otvorilo 18 jamkové majstrovské ihrisko Golf club Welten. Pre svojich hráčov začali v roku 2007 s rozširovaním kapacít v podobe druhého 18 jamkového ihriska, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti už otvorenej časti.
 
Golf club Welten disponuje jedinečným Driving Range-om, ktorý sa nestáva fádnym ani pre často trénujúcich hráčov. Okrem modelovaného terénu ponúka možnosť odpaľovať z dvoch strán a v prípade nepriaznivého počasia môžu hráči trénovať odpaly z krytej časti odpaľovacej plochy.
 
Jednodňový výlet loďou po Dunaji z Gabčíkova do Bratislavy - pre nezabudnuteľný pohľad na hlavné mesto zo strany rieky. Pre tých, ktorý uprednostňujú pevninu, organizujeme výlety mikrobusom či luxusným autobusom do Bratislavy, Győru či do Budapešti za kultúrou či nákupmi.